#RodzicewBrainy Trzy filary dobrostanu

Martin E.P. Seligman, twórca psychologii pozytywnej i autor książki „Prawdziwe szczęście”, uważa, że do osiągnięcia tego stanu prowadzą trzy ścieżki: przyjemność, zaangażowanie i sens.
 
Zacznijmy od przyjemności. Wiele osób uznaje dzisiaj fundowanie sobie przyjemności za niestosowne, a nawet niemoralne. Ale ci sami ludzie łapią się na tym, że potrzebują humoru, choćby czarnego, przesyłają sobie memy, śmieszne filmiki. Potrzebują odskoczni, więc wyjeżdżają na wieś, zaszywają się w lesie. Szukają azylu, który da im radość. Bez chwil radości nie damy rady, to nasza naturalna potrzeba.
 
Ragnhild Bang-Nes w książce „Cudowna kuracja. Jak stać się szczęśliwszym w 31 dni” pisze, że radość przychodzi, kiedy jesteśmy obecni, uważni, skoncentrowani na tu i teraz. Wywołuje ją to, co zmysłowe i piękne, zwłaszcza przyroda. Autorka pisze, że choć nasze źródła szczęścia różnią się między sobą i są uzależnione od naszej osobowości, wieku, preferencji i wartości, naszej kultury i osobistej historii – to są wszędzie, trzeba się tylko rozejrzeć i je dostrzec.
 
Drugim filarem szczęścia według Seligmana jest zaangażowanie. Poczucie sprawstwa, aktywność. Przekonanie, że ja, jeden człowiek, mogę dużo – moje działanie jest ważne dla mnie i dla innych. Dlatego nie powinienem siedzieć bezczynnie. Polacy są dzisiaj pięknym tego przykładem. Działamy. Ktoś jedzie swoim busem na granicę po uchodźców, ktoś robi kanapki, młodzież i dorośli pełnią dyżury wolontariackie na dworcach. Przyjmujemy uchodźców do swoich domów, wpłacamy pieniądze na konta fundacji zajmujących się pomocą. Robimy to oczywiście dla ludzi, którzy tego potrzebują. Ale czyż także nie dla siebie? Dla podreperowania naszego kruchego w tym momencie dobrostanu?
 
Trzeci filar szczęścia według Seligmana to poczucie sensu. Odpowiedź na pytania: Po co żyję? Po co robię akurat to, co robię? Po co jestem w tym miejscu, w którym jestem? Seligman uważa, że choć wszystkie filary są ważne dla naszego samopoczucia i każdy w odrębny sposób jest powiązany z poziomem szczęścia, to jednak tylko zaangażowanie i sens przekładają się trwale na nasz dobrostan.
 
Fragment pochodzi z artykułu zwierciadlo.pl

Brainy

Metoda Brainy powstała na bazie
najnowszych osiągnięć naukowych:

• Psychologii pozytywnej M. Seligmana,
• Teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera,
• Teorii inteligencji społecznej E. Thorndike’a,
• Teorii inteligencji emocjonalnej D. Golemana
• Neuroedukacji R. Bandlera,
• Teorii flow M. Csíkszentmihályi
• Teorii rozwoju systemów wartości (Dynamika Spiralna) C. W. Gravesa,
• Modelu motywacji 3.0 D. Pink’a.